Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Skórzane kurtki motocyklowe - rozwiązanie dedykowane nie wszystkim.

2017-10-26
Skórzane kurtki motocyklowe - rozwiązanie dedykowane nie wszystkim.
Posiadając motocykl musimy także przemyśleć bardzo wnikliwie posiadanie odpowiedniej odzieży, która zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla motocyklisty. Stojąc przed dylematem wyboru odpowiedniej kurtki, mamy do wyboru dwa rozwiązania tj. kurtka motocyklowa skórzana lub tekstylna. Odpowiedni wybór uzależniony jest o szeregu czynników, przede wszystkim od faktu gdzie, czym i jak zamierzamy jeździć. Ważną zaletą posiadania kurtki skórzanej jest wysoka trwałość i odporność na przetarcia. Argumentem na korzyść rozwiązań tekstylnych jest to, że łatwo jest utrzymać je w należytej czystości i prosto można dostosować kurtkę do aktualnych warunków pogodowych wpinając lub usuwając podpinki i membrany wodoodporne.
Skórzane kurtki motocyklowe powinny być idealnie dopasowane do ciała motocyklisty. Z tego względu, nie nadają się na każdą sylwetkę. Osoby z nadwagą lub dysproporcjami w budowie ciała nie będą czuły się w kurtce skórzanej dobrze. Należy także pamiętać, że odzież skórzana jest cięższa od odpowiednika z materiałów syntetycznych, nierzadko również jej krój jest krótszy. Także skórzana kurtka motocyklowa słabo chroni motocyklistę przed zimnem, a z kolei dopasowany krój uniemożliwi złożenie pod nią grubszej odzieży termicznej, który poprawiłby komfort cieplny.
Oczywiście odzież skórzana posiada także sporo zalet. Przede wszystkim jest dużo bardziej odporna na przetarcia. Jest ją też znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Po dłuższej jeździe skórę wystarczy wytrzeć ściereczką, by pozbyć się z niej śladów kurzu z drogi. Niepowtarzalną zaletą jest fakt, że na skórzanej kurtce ślady brudu zauważy się znacznie później niż na kurtce tekstylnej. Nie można jej w przeciwieństwie do tekstyliów prać.
Różnice w noszeniu skóry i tekstyliów widać także po tym, jak każdy z tych materiałów dopasowuje się do ciała i sylwetki. Skóra, mimo, że początkowo jest dość sztywna, z czasem potrafi dopasować się do ciała niemal idealnie i staje się ”drugą skórą” dla motocyklisty.
Jak to się jednak ma w odniesieniu do cen? Wiele zależy tu od producenta i modelu. Najczęściej kurtki skórzane są droższe od swoich tekstylnych odpowiedników. Przy wyborze kurtki dla siebie warto jednak sprawdzić jakie ma parametry –wentylację, protektory, membrany i ewentualne podpinki.
W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że jeśli twoje wycieczki to głównie weekendowe przejażdżki, a aktywność motocyklową ogranicza się jedynie do słonecznych dni, dobrym rozwiązaniem będzie skóra, również w kontekście wyglądu. Jeśli jednak zamierzasz jeździć w dalekie trasy, w których zastać mogą cię różne warunki pogodowe,lepiej zdecydować się na dobrą jakościowo kurtkę tekstylną.
pixelpixelpixelpixel