Odzież motocyklowa na sezon zimowy

Odzież motocyklowa NA SEZON ZIMOWY
Nadejście jesieni nie musi jednoznacznie oznaczać końca sezonu motocyklowego. Dopóki nie pada śnieg, a asfalt jest w miarę suchy, nadal można bezpiecznie jeździć na motocyklu. W miastach śnieg także nie jest problemem, bo drogi są na bieżąco odśnieżane. Jeżeli chcemy poruszać się motocyklem w okresie późnojesiennym lub nawet zimą, konieczne jest dobranie odpowiedniej odzieży motocyklowej.
Poszukiwanie odpowiedniej odzieży nie jest prostym zadaniem. W ofertach zagranicznych producentów odzieży motocyklowej, znalezienie akcesoriów zapewniających komfort termiczny w czasie niskich temperatur praktycznie nie ma. Producenci odzieży motocyklowej z krajów południowych, zupełnie nie mają w ofercie ubrań na zimę, gdyż nie są one tam konieczne. Natomiast ci z krajów północnych też ich nie produkują, ze względu na to, że ich mieszkańcy zimą nie poruszają się na motocyklach, zamieniając je na samochody bądź nawet na skutery śnieżne.
Najważniejsze to utrzymanie temperatury ciała
Odpowiednia odzież motocyklowa do jazdy w warunkach zimowych musi spełniać szereg warunków. Podstawową i najważniejszą jej funkcją jest przede wszystkim utrzymanie stałej temperatury ciała kierowcy motocykla. Jest to o tyle skomplikowane, gdyż wraz ze wzrostem prędkości wzrasta różnica temperatury odczuwalnej od rzeczywistej. Utrzymywanie temperatury przez odzież powinno funkcjonować w obu kierunkach. Odzież zimowa powinna nie tylko chronić nas przed chłodem, ale także przed przegrzaniem. Oznacza to jednoczesne utrzymywanie ciepła, jak i jego oddawanie, gdy ciało zaczyna się pocić. Ubrania tekstylne, nawet wodo- czy wiatroodporne, nie są w stanie nam tego zapewnić. Niezbędna jest odzież, która będzie oddychać.
Oddychająca membrana
Niezbędna do jazdy w niskich temperaturach jest odzież z membraną. Membrana jest cienką, wewnętrzną warstwą odzieży wykonaną z mieszanek różnych materiałów. Na całej swojej powierzchni posiada ona malutkie wgłębienia, których rozmiar jest wystarczająco mały, aby nie przepuszczać wody z zewnątrz, a jednocześnie na tyle duży, aby skroplone cząsteczki z pary wodnej nie wydostały się na zewnątrz. Podstawową funkcją membrany przy niskiej temperaturze jest zatrzymanie ciepła wewnątrz odzieży, a jeśli jest ciepło i zaczynamy się pocić, dzięki membranie woda wydostaje się na zewnątrz w postaci pary wodnej. Ubrania z membraną pozwalają więc jednocześnie czuć się ciepło i sucho.
Najbardziej znana membraną jest Gore-Tex, będący w użyciu już od końca XX wieku, jednak ubrania w nią wyposażone, nadają się głownie do jazdy w niskich temperaturach.
Jak konserwować odzież motocyklową
Niezależnie od tego czy ubrania motocyklowe posiadają membranę czy nie, najlepiej prać je ręcznie, przy użyciu delikatnych środków, przeznaczonych do takiego właśnie czyszczenia. Takie pranie pozwala na lepsze oczyszczenie ubrań i przedłuża ich żywotność. Jeśli jednak zdecydujemy się na pranie w pralce, temperatura prania nie powinna być wyższa niż 30°C. Piorąc ręcznie nie należy wyżymać ubrań, aby ich nie zdeformować. Najlepiej zostawić je rozprostowane do wyschnięcia. Jeśli pierzemy rękawice, należy je założyć na chwilę zaraz po wypraniu, aby ich podszewka dobrze się ułożyła do wyschnięcia.
Jeśli chcemy odzież wyprasować po upraniu, należy to robić przy najniższej temperaturze żelazka i tylko przez ściereczkę. Jeśli posiadamy buty z membraną, nie wolno czyścic ich zwykłą pastą, gdyż w ten sposób uszczelnimy skórę i transfer pary wodnej nie będzie możliwy. Należy zaopatrzyć się w specjalistyczny środek do pielęgnacji obuwia z membraną. Aby mieć całkowitą pewność, że nie zniszczymy ubrań przy czyszczeniu czy prasowaniu, należy zawsze najpierw sprawdzać zalecenia, jakie znajdują się na ich metkach.